Champagne Copin-Cautel Coup de crayon BdN Extra Brut

285,00 kr.

En dyb og intens Blanc de Noir champagne der matcher pastaretter eller f.eks. kantareller i flødesauce, men bestemt også cremede ikke for stærke oste.

SAMMENSÆTNING: 

50% Meunier & 50% Pinot Noir

OMRÅDE: 

Vallee de la Marne

SUKKERINDHOLD: 

4 g/L

OPLEVELSE: 

Man fornemmer de røde druer som et let violet skær i dens lyse farve med meget fine bobler. I næsen er der mandler og kandiserede æbler.  Smagen er lang og intens med noter af mørke bær og en lækker rund finish.

1
+
Tilføj til kurv
Beskrivelse

Som i alle Champagnefamilier, så handler mange af minderne børnene har med deres forældre netop om arbejdet med dyrkningen af druer, arbejdet i marken og alt hvad der omhandler at være champagnebonde.

Navnet på denne Champagne og det tilhørende billede på dets label er netop et minde som Phillipe har om sin afdøde far. Hans far var notorisk for at skrive alt ned på papirsedler som flød alle vegne, og efter dennes død fandt Phillipe en gammel kasse som var fyldt med gamle håndskrevne sedler om blandingsforholdet i de enkelte champagner, køb og salg af druer og alt muligt andet.

Denne champagne lavede Phillipe som et minde om sin far og navnet; Coup de crayon, betyder blyantsstreger, da disse for altid vil minde om hans far og dennes væsen.

Rigtig god fornøjelse